Léčba konopím

VYUŽITÍ  a  UŽÍVÁNÍ léčivého konopí

Rostlina konopí je využitelná k léčbě od kořene až po semínko.

Pryskyřici a v ní obsažené léčivé látky lze využít buď zevní aplikací (odvar, mast, tinktura, samotný extrakt) nebo vnitřní aplikací (inhalace, konzumace, čípky). Účinek je u různých způsobů odlišný a efekt vždy závisí na samotném uživateli (citlivost a zkušenost) a množství vstřebaných účinných látek (tedy koncentrace v jedné dávce nebo ve více opakovaných dávkách).

Nejrozšířenější způsob použití je v dnešní době pravděpodobně kouření konopných květů, které je ale z lékařského hlediska nejméně efektivní a nejškodlivější. Tímto způsobem použití se ztratí asi 60% účinných látek..

Mnohem lepší způsob je INHALACE je pomocí tzv. VAPORIZÉRU, který pouze odpařuje účinné látky. Materiál je tak využit až z 90% a vdechovaná pára je čistá a dobře snesitelná i pro nekuřáky.

Tento způsob je vhodný k rekreačnímu užití nebo při astmatu, bolestivých stavech, nevolnosti atd.

Při vdechování účinných látek je efekt znatelný nejpozději do 15 minut a trvá maximálně 3 hodiny.

KONZUMOVAT lze přímo sušený květ ve formě prášku, čaj z listů a květů, samotnou pryskyřici ve formě extraktu nebo pryskyřici rozpuštěnou v nějakém vhodném rozpouštědle (alkohol, olej, máslo aj.)

Při konzumaci účinných látek v jídle nastupuje efekt pomaleji, cca do 1 až 2 hodin, ve výjimečných případech i déle (např. při požití na lačný žaludek) a trvá celkově delší dobu, přibližně 5 až 6 hodin, při vyšších dávkách až 12 hodin.

Vnitřní užití ve formě ČÍPKŮ lze dobře použít u všech onemocnění v oblasti břicha a podbřišku: Crohnova nemoc (autoimunitní onemocnění tl. střeva), záněty močového měchýře, prostaty nebo vagíny, nádorová onemocnění v oblasti břicha, pohlavních orgánů, včetně prekancerozy děložního čípku, nádorová onemocnění prostaty, močového měchýře ap. Užitím čípků v takovémto případě dochází ke vstřebání účinných látek v těsné blízkosti postižené oblasti.

Při ZEVNÍ APLIKACE lze použít odvar z listů nebo naopak velmi koncentrovaný pryskyřičný extrakt (např. u melanomu), nejčastěji se ovšem využívá mast nebo tinktura.

DÁVKOVÁNÍ

Účinné látky v konopné pryskyřici (kanabinoidy) fungují už při velmi malých dávkách (mikrogramy),  například ve formě čajového odvaru, při inhalaci u astmatu, nebo v masti u kožních onemocnění.

O něco vyšší, ale přesto stále velmi nízké dávky, které ještě nemusí způsobit omamný efekt (miligramy) jsou dobře účinné například u Parkinsonovy nebo Alzheimerovy nemoci, u Roztroušené sklerózy nebo dalších neurologických onemocnění. Dále také dobře zabírají u zeleného zákalu, alergií nebo autoimunitních onemocnění, ovlivňují nespavost, bolest nebo chuť k jídlu.

Řádově vyšší dávky (desítky miligramů) už způsobují omamný efekt, ale mohou být účinné u mnoha a mnoha onemocnění (například cukrovka, epilepsie, Crohnova nemoc, zánětlivá onemocnění, drogové závislosti aj.).

Užívat lze ovšem i velmi vysoké dávky (stovky miligramů až gramy) a to hlavně u závažných onemocnění, jako je například rakovina. Vzhledem k tomu, že není znám případ úmrtí z předávkování konopím, tak i přes velmi silný a někdy nepříjemný omamný efekt je i toto relativně bezpečný způsob léčebného využití. Může zde být riziko vzniku psychotického stavu (zvlášť pokud se v rodině vyskytují případy schizofrenie či psychózy) a je tedy velmi vhodné v takových případech konzultovat postup s odborníkem.

V případě domácího léčení je vždy vhodné začít nejmenší možnou dávkou (pár kapek oleje nebo tinktury, prášku nebo másla na špičku nože) a POSTUPNĚ dávku zvyšovat. Nejdůležitější je vždy váš fyzický stav a subjektivní vnímání, pokud se po užití necítíte dobře, zkuste si příště dát  ještě méně.

Pokud se cítíte dobře nebo neutrálně, lze další dávku o malinko zvýšit a sledovat účinky na příznaky onemocnění. U některých onemocnění není až tak nutné docílit vysokých dávek, jako spíše nastavit dávkování pravidelně, klidně i několikrát denně (neurologická onemocnění).

Pokud potřebujete docílit vyšších dávek, ale není vám příjemný omamný efekt, je vhodné setrvat několik dní na snesitelné dávce a po nějaké době opět vyzkoušet dávku zvýšit, organismus si na účinky kanabinoidů přivykne a omamný efekt už pak nemusí být tak nepříjemný.

Velmi důležitou součástí konopné léčby je dostatečný přísun tekutin, nejlépe čisté a zdravé VODY.

Někdy bývá nemocnými sledován dočasný efekt zhoršení příznaků a konopí může také způsobovat celkovou detoxikaci organismu, je tedy vhodné i v tomto směru tělu vyjít vstříc (dieta).

Konopný čaj nebo lázeň

Sušené listí a drobné květy usušte, rozdrťte a uskladněte do uzavíratelné nejlépe skleněné nádoby.

 • Příprava čaje: Jednu čajovou lžičku na šálek 250 ml, zalít vroucí vodou a nechat 5 – 10 minut louhovat. Účinky:uklidňující a uvolňující
 • Použití: léčba nespavosti, migrény, dýchacích potíží a astmatu
 • Příprava lázně: dvě polévkové lžíce na 1 litr vody, krátce povařte a nechte vychladnout, (přeceďte) a přilejte do lázně.
 • Účinky: hojivé, anitbakteriální, protizánětlivé, regenerační
 • Použití: bolesti kloubů, lupénka, ekzémy, akné, kožní alergie, suchá a popraskaná kůže, celulitida, strie

Sušené konopí lze užívat i preventivně, a také jako výborné dochucovadlo ve studené i teplé kuchyni.

Konopný prášek

(zdroj: www.konopijelek.cz)

 • Příprava: Ručně rozdrcené palice a listy (v poměru 4:1) samičích rostlin konopí nasypeme do pekáče a dáme na 5-10 minut do trouby předehřáté na 100 °C. Usušený materiál poté rozemeleme na prášek v elektrickém kávomlýnku tak, aby měl konzistenci jako koření mletá paprika. Prášek je takto připraven ke konzumaci. Skladujeme jej nejlépe ve skleněné nádobě s víčkem na závit při teplotě do 15 °C, maximálně po dobu 3 měsíců.
 • Dávkování: Prášek je možné zamíchat do jídla nebo pozřít přímo a zapít tekutinou. Užívá se jednou nebo víckrát denně večer v množství, které se vejde na špičku kulatého nože. Dávku lze postupně zvyšovat.

Konopná tinktura nebo olej

(zdroj: www.konopijakolek.cz)

Budete potřebovat 50 gramů konopných palic na půl litru minimálně 40% alkoholu (slivovice, vodka, alpa), nebo půl litru za studena lisovaného oleje (olivový olej, konopný olej ze semen).

 • Poznámka: Poměr palic a rozpouštědla zde doporučuji vyšší, než je uveden ve zdroji.
 • Příprava: Konopí vložíme na pekáči do trouby na 5 minut při 100 °C a rozdrtíme na prášek, který nasypeme do alkoholu nebo oleje. Za každodenního protřepávání necháme 14 dní až jeden měsíc louhovat. Po měsíci tinkturu nebo olej přecedíme, rostlinný materiál pořádně vyždímáme a případně ještě propláchneme. Užíváme po několika kapkách víckrát denně do jídla, šťávy či samostatně, případně lze pomazávat i zevně na postižená místa.

Konopné máslo

K výrobě budete potřebovat 50 gramů konopných palic a listů (v poměru 3:1) na 500 g másla.

Zde je opět uveden koncentrovanější poměr než je obvyklé, pro léčebné užití je silnější koncentrace vhodnější. Upravením poměru palic a listí, nebo celkového poměru zeleného materiálu a másla lze ovlivnit výslednou koncentraci.

POZOR! V případě sdílení výsledného produktu s neznalými uživateli je vždy nutné je jasně upozornit, a je také potřeba znát dávku, která už je účinná.

 • Příprava: Do hrnce vložíme máslo a vodu (cca 1-2 litry) a přivedeme k varu, potom přidáme rozdrcené konopí a na mírném ohni za občasného promíchání necháme směs na plotně prohřívat minimálně 3 hodiny, lépe i více. Do másla se vyvaří účinné látky, do vody se vylouhují chuťově nepříjemné látky. Poté přefiltrujeme přes plátno do nádoby, kterou vložíme do lednice. Po ztuhnutí másla oddělíme vodu. Máslo skladujte v ledničce či mrazáku. Ze zhotoveného másla lze uvařit jakoukoliv pochutinu (bábovku, koláčky, sušenky a mnoho dalších), kterou lze užívat k léčebným účelům, ale i pro zábavu.

Výroba konopných čípků: Stejným způsobem jako u másla lze použít kakaové máslo z lékárny případně kokosový tuk na výrobu konopných čípků. Výsledný produkt lze nalít do čípkových forem, které se ale dají sehnat jen v některých lékárnách nebo nechat zatuhnout v obyčejném brčku a pak nakrájet na různě dlouhé válečky, čímž se docílí případného postupného zvyšování dávek.

Konopná mast

Na internetu lze najít nepřeberné množství návodů na výrobu konopné masti. Postupy se mohou lišit v různých směrech, podle mé zkušenosti se účinnost liší jen minimálně. K rozpuštění účinných látek do masťového základu dochází už při mísrném zahřání a promíchání směsi. Proto si můžete vybrat takový, který vám nejlépe vyhovuje. Zde uvádím některé ze zdrojů: 

 • Bushka je uznávaná autorita v oboru, nicméně její postup je relativně náročný: odkaz zde

Konopná mast dle M.J.B.: Poměr vazelíny a zeleného materiálu určuji objemově: používám stejný objem bílé vazelíny a stejný objem směsi nedrcených palic a listí (v poměru 1:3). Tento poměr hodně záleží na hojnosti sklizně. V případě, že zeleného materiálu dáte více, bude vaše mast prostě zelenější a silnější :-)

 1. Do hrnce vložím vazelínu i zelený materiál (nerozděluji ho, dávám ho rovnou všechen). Na kamnech rozehřeji a za občasného míchání smažím cca 30 minut. Následně je nutné nechat tuk trochu vychladnout a poté přidat vodu (mám bohužel neblahou osobní zkušenost, kdy přilitá voda vypěnila polovinu hrnce na podlahu).
 2. Vody je dobré dát co nejvíc, podle kapacity hrnce, a opět přivedu k varu. Nechávám obvykle provařit na kamnech klidně celé odpoledne a večer. V případě vaření na plotně bych nechala pár hodin temperovat na nejmenší tepelný stupeň.
 3. Poté nechám obsah hrnce vychladnout až do ztuhnutí vazelíny, a vyleji špinavou vodu zpod ztuhlé vazelíny. Podle časového prostoru lze nyní materiál nechat uležet v chladu i několik týdnů (viz recept dle Bushky), ale podle mojí zkušenosti je mast dobře účinná, i když k žádnému dlouhému odležení nedojde.
 4. Do hrnce poté opět naliju čistou vodu a znovu nechám provařit několik hodin na kamnech. Postup se ztuhnutím a vylitím špinavé vody opakuji minimálně 3x, ale obvykle spíš tolikrát, dokud z hrnce vylévám špinavou vodu (třeba i 4-5x), tím dojde k úplnému vyčištění masti.
 5. Při vaření můžete nechat hrnec přikrytý pokličkou, ale alespoň poslední cyklus je dobré nechat vařit bez poklice – dojde tím k vyčištění i od nežádoucích pachů (po usmažení má vazelína silnou vůni pečeného konopí, která se postupným vařením a odpařováním ztrácí).
 6. Po posledním vylití vody naposledy rozehřejeme a přecedíme přes síto a přes plátno a rozlijeme do kelímků. Při tomto posledním rozehřátí lze přidat včelí vosk (v poměru cca 1:25).